Silné bouřky a vydatné deště v Česku: Liberecko a okolí čekají extrémy počasí

Silné bouřky a vydatné deště v Česku: Liberecko a okolí čekají extrémy počasí

Silné bouřky udeří především na severu Čech

Ať už plánujete grilovačku nebo výlet do přírody, v sobotu byste s tím na Liberecku a v jeho okolí měli rychle přehodnotit plány. Bouřky se v těchto regionech podle aktuálního varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) rozjedou naplno už od sobotního odpoledne, konkrétně od 2. května 2025.

Podle meteorologů musejí lidé v Libereckém kraji a částech Ústeckého, Středočeského i Královéhradeckého kraje počítat do sobotní páté hodiny odpoledne nejen s bohatou dávkou deště, ale i s krupobitím a silným větrem. Déšť, který spadne během krátké doby, může v záplavě dosáhnout až třiceti milimetrů. K tomu se přidají kroupy, jejichž průměr má podle předpovědi sahat až ke dvěma centimetrům, a poryvy větru se budou blížit sedmdesáti kilometrům za hodinu.

S takovými úhrny srážek hrozí extrémy především v nižších polohách nebo v oblastech s horší kanalizací. Obyvatelé těchto regionů by měli počítat s rizikem zatopených sklepů, podchodů nebo rychle stoupajících menších potoků. Podle zkušeností z minulých let se při podobné situaci mohou rozvodnit i malá koryta, což pak způsobí komplikace místním obyvatelům i hasičům.

Kroupy a prudký vítr: nebezpečí pro řidiče i chodce

Síla těchto bouřek se ale neprojeví jen na vodě. Dalším problémem bývají kroupy o velikosti až dvou centimetrů. Ty dokážou poškodit nejen auta či střechy, ale i zemědělské plodiny. Pokud parkujete auto venku, měli byste ho přesunout pod přístřešek nebo alespoň zakrýt dekou.

Opravy střech nebo oken mohou být v případě těchto bouří nutností, protože ledové krupobití bývá nevyzpytatelné. Místní obyvatelé si dobře pamatují, jak během posledních let stačilo pár minut silného krupobití k tomu, aby farmáři přišli o velkou část úrody jahod nebo třešní.

S vysokými nárazy větru přichází i nebezpečí padajících větví a stromů. Pokud plánujete výlet do lesa nebo delší procházku, rozhodně pečlivě zvažte svůj čas a trasu a neriskujte ve chvíli, kdy bude podle radaru bouřka na spadnutí.

Řidiči by se měli připravit na ztížené podmínky – hlavně kvůli snížené viditelnosti a kluzkým vozovkám. Prudký příval dešťové vody způsobuje aquaplaning, takže by to chtělo jezdit nižší rychlostí, držet větší odstupy a hlídat si, zda nejsou podjezdy nebo části silnic už zaplavené. Meteorologové přímo doporučují neotáčet se po silnicích, které vypadají, že jsou zatopené – voda často klame hloubkou.

  • bouřky mohou vést k přerušení dodávek elektřiny
  • v podchodech a na zastávkách hrozí rychlé vytopení
  • na hřištích a otevřených plochách je riziko zásahu bleskem
  • nenechávejte zvířata bez ochrany venku

Za extrémy může postupující studená fronta, která se žene od západu jihovýchodním směrem přes naše území. Meteorologové upozorňují, že srážky a bouřky mohou být lokálně velmi výrazné, a doporučují pravidelně sledovat aktuality – například přes aplikaci ČHMÚ, kde lze nastavit upozornění přímo na váš region. V poslední době se ukazuje, že právě tyto rychlé notifikace dokážou ochránit majetek i zdraví.

Pokud žijete v místech, kde často při bouřkách bývají záplavy nebo vám pravidelně stoupá voda do sklepa, připravte si provizorní bariéry – pytle s pískem, desky ke dveřím a hlavně udržujte odtokové žlaby čisté. Při silném dešti nezapomínejte ani na to, že prudké zvednutí hladiny může během chvíle omezit průjezdnost místních komunikací. Kdo má v plánu delší přesuny po republice, měl by počítat se zpožděním.