Důchodová reforma od roku 2026: Průměrné penze vzrostou, přibude i nový výpočet

Důchodová reforma od roku 2026: Průměrné penze vzrostou, přibude i nový výpočet

Změny v důchodovém systému: Co čeká Čechy od roku 2026?

Důchody v Česku čeká v blízké době jedna z největších proměn posledních dekád. Prezident Petr Pavel už podepsal zákon, který má stabilizovat důchodový systém v době, kdy se populace rychle stárne a do systému přichází méně peněz, než kolik se vyplácí. Kdo se tedy chystá do důchodu nebo plánuje, kdy odejít, by měl zbystřit.

První výrazná změna se týká odchodu do důchodu. Lidé narození po roce 1988 budou na penzi čekat déle – věková hranice se postupně zvyšuje až na 67 let. Každý rok se bude přidávat měsíc navíc. To znamená, že ti nejmladší si na penzijní pohodu budou muset počkat.

Nový způsob výpočtu a růst minimálního důchodu

Nový způsob výpočtu a růst minimálního důchodu

Zásadní novinkou je i změna ve výpočtu výše důchodu. Doteď se počítalo ze 100 % rozhodného příjmu, do roku 2035 tento základ klesne na 90 %. Zásadně se zvýší minimální důchod – nově bude dostávat každý aspoň 20 % průměrné mzdy. Kdo celý život vydělával méně, získá tak větší jistotu, že neskončí takzvaně pod čarou chudoby.

Omezení čeká i odchody do předčasného důchodu. Výjimky pro fyzicky náročné profese – například horníky v podzemí nebo záchranáře – zůstávají, ale počítat se s nimi bude jen v omezenějším rozsahu, než zamýšlely původní návrhy. Nelze tedy čekat, že si více profesí si o předčasný důchod požádá snadno.

Vláda navíc zachovala podporu rodinám s více dětmi formou navýšených přídavků na třetí a další dítě. Tímto krokem chce stát podpořit mladé rodiny i v době, kdy se hodně mluví o klesající porodnosti.

Průměrná penze má podle odhadů postupně růst. V roce 2024 dostávají senioři v průměru 20 700 korun měsíčně, během deseti let by se tento průměr mohl vyšplhat až na 30 700 korun. Už v roce 2026 by však měla valorizace přinést navýšení zhruba o 400 korun. Není to žádná převratná suma, ale v době vysokých cen a inflace může každá stovka navíc výrazně pomoct.

Hlavní motivace reformy je jasná: systém dlouhodobě nesedí – vyplácí se víc, než se do něj odvádí. Přibývá seniorů, ale lidí v produktivním věku ubývá. Stát si proto nemůže dovolit tak štědré výpočty, jaké platily ještě před pár lety. Kritici ovšem upozorňují, že hlavní břemeno změn ponesou zejména mladší ročníky, které budou spořit déle a dostanou (procentuálně) méně.

Pokud tyto nové podmínky vejdou v platnost bez dalších úprav, čekají Čechy důchody, na které je třeba se připravit už teď. Ať už spořením navíc, nebo plánováním kariéry v profesích, kde je možné odejít do důchodu dřív.