Francie nabízí jaderný deštník Evropy jako ochranu před Ruskem

Francie nabízí jaderný deštník Evropy jako ochranu před Ruskem

Francie nabízí nové bezpečnostní záruky Evropě

Francouzský prezident Emmanuel Macron přichází s odvážnou iniciativou, která reaguje na obavy z nejasné zahraniční politiky Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Macron navrhl rozšíření francouzského jaderného deštníku na evropské spojence jako odpověď na potenciální hrozby z Ruska. Tento krok je součástí strategie 'force de frappe', kterou původně zavedl Charles de Gaulle, a která nyní nabývá na významu uprostřed rostoucího geopolitického napětí.

USA sice zůstávají klíčovým spojencem, ale Macron zdůraznil, že Evropa se musí připravit na možné změny v americké podpoře. 'Chci věřit, že USA zůstanou na naší straně, ale musíme být připraveni, pokud tomu tak nebude,' prohlásil.

Polsko a Litva otevřeny francouzské nabídce

Polsko a Litva otevřeny francouzské nabídce

Francie disponuje 290 bojovými hlavicemi, což z ní činí čtvrtou největší jadernou mocnost světa. Polsko a Litva projevily zájem o ochranu pod tímto jaderným deštníkem. Polští vojenské činitelé návrh přivítali, což ukazuje na rostoucí potřebu využít jakékoli dostupné prostředky k zajištění bezpečnosti v regionu.

Kritici v minulosti považovali francouzský jaderný arzenál za spíše symbolický, ale současné události z něj činí reálný bezpečnostní nástroj. Přestože počet francouzských hlavic nemusí postačovat k plné ochraně celé Evropy, rozmístění jaderně schopných letounů nebo bojových hlavic ve východní Evropě by mohlo odrazovat od konvenčních ruských agresí.

Zatímco návrh připomíná debaty z dob studené války, kdy se zpochybňovala spolehlivost Spojených států, iniciativy jako tato by vyžadovaly značné investice do infrastruktury a logistiky. Rozšíření evropských jaderných kapacit by mohlo zkomplikovat ruské expanzionistické plány a změnit bezpečnostní dynamiku kontinentu.